top of page

Anglický trávník, zelenina nebo jedlý les?

"Tak vážení, zde máte klíče od Vašeho nového domu, můžete se nastěhovat".

Druhá etapa vašeho bydlení je za vámi. Máte koupený pozemek a právě vám firma předala klíče od dokončeného domu, i stěhovací auto odjelo. Bydlíte. Konečně je to celé za vámi. Sedíte na nové terase na čerstvě vybalených židlích a koukáte na holou hlínu, kterou včera bagr urovnal na části pozemku, kde má být vaše zahrada. Co dál?


Většina nových domů v Česku má rovinatou zahradu s anglickým trávníkem, okrasným záhonem a spoustou kamene a dlažby. Staré domy obklopují záhony se zeleninou a vysoký trávník. U vesnických usedlostí najdete občas i malý sad. Jaký koncept zvolíte vy?


Osobně mám za sebou první dvě verze a musím říci, že ani s jednou jsem nebyl spokojen. Vypěstované zeleniny bylo vždy málo a jen v jednom letním období. Geometricky vytvořená a všelijakými zbytečnostmi vyšperkovaná zahrada s bazénem a okrasnými zákoutími byla zase náročná na údržbu a časem se okoukala. Nyní se chystám na permakulturní zahradu.

Permakulturní nebo ekologické zahrady jsou u nás stále ještě spíše novinkou než zaběhlým standardem. Proč ale? Vždyť dává smysl, možná jako jediná. Vytvořit zahradu, která bude produkovat dostatek zeleniny pro naší rodinu, bylinkový záhon dodávat chutě v kuchyni. Ovocné keře a stromy budou přirozeně součástí zahrady. Zahrada bude plná barev, chutí a života. Přirozeným způsobem bude sama pracovat s vodou a já nebudu otrokem - zahradníkem. Že to je pohádka? Je. A záleží na tom, zda na pohádky věříte nebo ne. Já ano.


Stačí se odprostit od pohledu na sousední zahrady a zaběhlé postupy. Vrátit se v čase zpět o pár desítek či stovek let, kdy místo anglického trávníku, vertikulátoru, mulčovací kůry a štěrku byly běžnými slovy ve slovníku zahrádkáře například srp, louka, hmyz, vláha, počasí. Permakulturní zahrada je živý organismus. Dokáže se o mnoho věcí postarat sama. Zadržovat vodu, zabraňovat růstu plevelů, lákat potřebný hmyz a včely. Pro vás může být oázou klidu a odpočinku a zároveň vám dokáže dát mnoho energie ze zdravého ovoce, zeleniny, bylinek. Může být zdrojem účinných přírodních léčiv, čajů a koření. Pokud vás téma ekologických, permakulturních a jedlých zahrad zajímá, jistě najdete mnoho informací na internetu. My chystáme, ve spolupráci s odborníky, projekty permakulturních zahrad na pozemcích našich i na pozemcích klientů. Sledujte nás i nadále, určitě se tématu ještě budeme věnovat.

9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page