Anglický trávník, zelenina nebo jedlý les?

"Tak vážení, zde máte klíče od Vašeho nového domu, můžete se nastěhovat".

Druhá etapa vašeho bydlení je za vámi. Máte koupený pozemek a právě vám firma předala klíče od dokončeného domu, i stěhovací auto odjelo. Bydlíte. Konečně je to celé za vámi. Sedíte na nové terase na čerstvě vybalených židlích a koukáte na holou hlínu, kterou včera bagr urovnal na části pozemku, kde má být vaše zahrada. Co dál?


Většina nových domů v Česku má rovinatou zahradu s anglickým trávníkem, okrasným záhonem a spoustou kamene a dlažby. Staré domy obklopují záhony se zeleninou a vysoký trávník. U vesnických usedlostí najdete občas i malý sad. Jaký koncept zvolíte vy?


Osobně mám za sebou první dvě verze a musím říci, že ani s jednou jsem nebyl spokojen. Vypěstované zeleniny bylo vždy málo a jen v jednom letním období. Geometricky vytvořená a všelijakými zbytečnostmi vyšperkovaná zahrada s bazénem a okrasnými zákoutími byla zase náročná na údržbu a časem se okoukala. Nyní se chystám na permakulturní zahradu.

Permakulturní nebo ekologické zahrady jsou u nás stále ještě spíše novinkou než zaběhlým standardem. Proč ale? Vždyť dává smysl, možná jako jediná. Vytvořit zahradu, která bude produkovat dostatek zeleniny pro naší rodinu, bylinkový záhon dodávat chutě v kuchyni. Ovocné keře a stromy budou přirozeně součástí zahrady. Zahrada bude plná barev, chutí a života. Přirozeným způsobem bude sama pracovat s vodou a já nebudu otrokem - zahradníkem. Že to je pohádka? Je. A záleží na tom, zda na pohádky věříte nebo ne. Já ano.


Stačí se odprostit od pohledu na sousední zahrady a zaběhlé postupy. Vrátit se v čase zpět o pár desítek či stovek let, kdy místo anglického trávníku, vertikulátoru, mulčovací kůry a štěrku byly běžnými slovy ve slovníku zahrádkáře například srp, louka, hmyz, vláha, počasí. Permakulturní zahrada je živý organismus. Dokáže se o mnoho věcí postarat sama. Zadržovat vodu, zabraňovat růstu plevelů, lákat potřebný hmyz a včely. Pro vás může být oázou klidu a odpočinku a zároveň vám dokáže dát mnoho energie ze zdravého ovoce, zeleniny, bylinek. Může být zdrojem účinných přírodních léčiv, čajů a koření. Pokud vás téma ekologických, permakulturních a jedlých zahrad zajímá, jistě najdete mnoho informací na internetu. My chystáme, ve spolupráci s odborníky, projekty permakulturních zahrad na pozemcích našich i na pozemcích klientů. Sledujte nás i nadále, určitě se tématu ještě budeme věnovat.

8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše