top of page

Cihla, panel, dřevo, sendvič, hlína, kámen ..... z čeho stavět?

Jedno z témat, kde je zažité obrovské množství předsudků, klamů a nesprávných informací, jsou stavby domů.

Asi nejvíc zažitou představou je tvrzení, že nejkvalitnější je zděný dům, neboť domy z cihel přežily staletí. Je to tak? Bylo by to tak, kdyby domy byly stavěny stejnou technologií. A to nejsou. V minulosti se stavěly doby z pálených plných cihel. Zdi byly dvojité se vzduchovou mezerou mezi nimi. Naproti tomu dnes se staví s porobetonových tvárnic nebo ytongu. Rychlost stavby je výrazně lepší, o trvanlivosti a tepelně-izolačních vlastnostech to tak jednoznačně říci nelze. Dřívější domy byly téměř vždy podsklepené, dnešní rodinné domy jsou v drtivé většině stavěny na betonové desce.


Jinou variantou jsou domy betonové. Většinou se jedná o bytové domy. Rychlost výstavby je zde zase o něco rychlejší. Beton však promrzá, takže je třeba dům obložit větší vrstvou polystyrenu. Dům pak nedýchá. Panel sice nepromrzá, ale zase má nepříjemnou vyšší zvukovou vodivost. To mnoho z nás zná z panelových sídlišť. Přesto se i dnes staví domy z betonových panelů.


Oblíbenosti se dnes těší dřevostavby. Už sám název v nás evokuje domy ze dřeva. Ale tak tomu není. Dřevostavby jsou domy na betonové základové desce a jejich nosnou konstrukci tvoří dřevěné trámy a prkna. Izolační výplní mezi těmito dřevěnými částmi je nejčastěji buď celulóza (recyklovaný odpad z papíru), minerální vata, konopí nebo ovčí vlna. Interiérová část je pak obložena většinou sádrokartonem nebo OSB deskami. Z vnějšku pak na desky přijde polystyren. Což dohromady tvoří spoustu chemie. Buď jsou domy difuzně otevřené (dýchají) nebo uzavřené.

Přírodnější variantou je srub. Plné dřevo z obou stran. Krásná a poměrně drahá stavba, která však vydrží, voní a tvoří příjemnější prostředí. Bohužel jsou obce, kde trvají na vzhledové pospolitosti staveb s původní architekturou. Zejména na venkově a v malých obcích nechtějí opakovat devadesátá léta a vzhled odmů, kterým se říká podnikatelské baroko. Ze strachu však zamítají v takových obcích i sruby.


Velmi rychlou variantou stavby jsou různé varianty modulových domů. Ať již se jedná o betonový, ocelový či dřevěný prefabrikát, společné mají to, že je přiveze kamion, jeřáb dům složí na pozemek, a vy můžete bydlet. Nemusí se jednat jen o malé domy, společnost, se kterou spolupracujeme v dodávkách modulových domů, realizovala již i hotel nebo mrakodrap. Největším plusem je rychlost a cena, nevýhodou pak trochu omezená variabilita, kdy v případě požadavku na pár metrů prostoru navíc musíte vždy přidat celý modul.

Na závěr jsem si nechal domy stavěné kombinací dřevostavby a tvrzeného polystyrenu. Místo výplně dřevěné konstrukce minerální vatou či celulózou se používá tvrzený polystyren. Stavba domu je velmi rychlá, levná, vzhledově zajímavá a tvarově téměř neomezená. Tato konstrukce nás zaujala natolik, že v současné době pracujeme na tvorbě podkladů k realizaci prvního vzorového domu v Česku. Tyto domy máme v úmyslu připravit jako ostrovní, což znamená, že budou schopny samy si tvořit elektrickou energii pro svůj provoz i vytápění. K těmto domům se brzy vrátíme detailně.


Žádná z technologií není po všech stránkách nejlepší. Každá má své plusy i mínusy. Když se budete rozhodovat, jaký dům si zvolit, nenechte se zmást marketingem jednotlivých stavebních firem či "odbornými" informacemi z webových stránek, často patřících stavební firmě, která staví náhodou právě tím způsobem, o kterém pochvalně píše. Rada odborníka je rozhodně na místě.

25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page