top of page

Jak poznám možné využití pozemku?

Mohu na pozemku postavit dům? Kde stavět nelze? Mohu z pole udělat stavební parcelu? ... a další otázky k územnímu plánování.

Vyhlédnete si krásný pozemek u lesa, už na něm vidíte svůj vysněný dům a ejhle, jste v ochranném pásmu lesa. Na okraji města je jiný pozemek, hned vedle sousedních domů, říkáte si, že tady by to šlo. Ale opět nejde, pozemek je mimo zastavitelné území obce. Pozemek v centru města mezi dvěma domy se zdá být bezproblémový, ale není, je veden jako smíšené nezastavěné území. Tak kde tedy můžete stavět? A jak si možné využití pozemku ověřit a nespoléhat se na text inzerátu?

Předně je třeba říci, že pozemek je mnohem složitější nemovitost, než třeba rodinný dům. Ač se to na první pohled nemusí zdát. Málokdo pozemkům opravdu rozumí a to bohužel platí i mezi realitními makléři. Ale nezoufejte, spolu si řekneme, jak na to.

Vůbec nezáleží na textu inzerátu pozemku, nepomohou nám ani údaje z katastru nemovitostí. Možné využití se řídí výhradně "Územním plánem". Územní plán najdeme buď na obci nebo jejich webových stránkách, u měst pak na odboru územního plánování stavebního úřadu. Je třeba si dát pozor na platnost územního plánu. Stává se, že si zájemce o pozemek dojde na úřad a úředník mu ukáže připravovaný územní plán. Ne však ten aktuálně platný. A mezi nimi mohou být rozdíly! Dobré je tedy znát územní plány oba. Rovněž věta: "Tady se nikdy stavět nebude" je od úředníka minimálně zavádějící, protože kde jeden úředník stavět nechce, druhý ano. A za jedno volební období může být vše jinak. Nešvarem jsou vlastní zájmy úředníků, kteří koupí např. zemědělský pozemek a změnu územního plánu schválí tak, aby zhodnotili svůj pozemek a ne ten Váš. Územní plán se dá měnit? Ano, ale k tomu až později.Máme tedy před sebou hlavní výkres územního plánu. Jak se vyznat ve změti barevných políček? Každá barva znamená určité využití. Zemědělské plocha, lesy, plochy rekreace, bydlení individuální, bydlení hromadné a další. Co je co nám řeknou vysvětlivky. Najít si musíme především pozemek, který nás zajímá. Nejčastěji porovnáním mapy územního plánu a katastrální mapy pozemků. Co když obec územní plán nemá? To se stává málo, ale stát se to může. V takovém případě má obec hranici zastavitelného území obce a pokud se hledaný pozemek nachází uvnitř, stavět půjde, pokud vně, tak ne. Zapomenout nesmíme na "Textovou část" Územního plánu. Zde je tzv. regulativ, který nám říká podrobnosti k využití pozemku. Např. minimální velikost pozemku pro stavbu, upřesnění, jaký typ domu na něm můžete postavit a celkovou zastavitelnost pozemku v procentech. To jsou důležité informace, které nám nesmějí uniknout.  Vždy lze podat žádost o změnu územního plánu. Ale na její schválení nemáte žádný nárok, posuzuje se více vlivů na případnou změnu. Projednání změny a její případné schválení trvá v průměru 3 - 5 let. Čím větší město, tím déle. Je třeba si též hlídat, co se s Vaší žádostí děje. Bohužel neexistuje jednotná praxe a mohlo by se Vám stát, že Vaše žádost leží v šuplíku a nikdo se jí nezabývá. Když se Vám ale změna územního plánu povede, může Váš pozemek výrazně zhodnotit. Nebo i znehodnotit. Ale to je zase na jiný článek. Pokud si nejste jisti, s důvěrou se na nás můžete obrátit, rádi Vám pomůžeme.

232 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page