top of page

Lokalita aneb Kde domov můj

Kritérií pro výběr pozemku je opravdu hodně. Některá jsou ale zásadní...

Když zvažujeme koupi pozemku pro následnou stavbu, měli bychom vzít v potaz hned několik aspektů. Polohu, dopravní dostupnost, sklonitost, sluneční svit, územní plán a jeho regulativ, sousedy, původní využití pozemku, radon, budoucí dopravní stavby, sítě, bezpečnost, přístup, ochranná pásma, kvalitu půdy, spodní vodu a další. V některé z těchto oblastí můžeme dělat kopmpromisy, jinde nás ale ústupek může dohnat a celý náš sen o novém bydlení zhatit. Na co si tedy musíme dát pozor a kde na žádný kompromis nepřistoupit? 1) Lokalita Pozemek si nikdy nebudeme moci vzít a přenést ho někam jinam. Toho bychom se měli vždy držet. Pokud se nám místo z nějakého důvodu nelíbí, pryč odtud. I když máme pocit, že už přeci něco musíme koupit, trpělivost se v tomto případě vyplácí. Z místa pozemku se budeme potřebovat přemisťovat do práce, škol, na kroužky, do společnosti. Sedněte do auta a jeďte z pozemku do práce a zpět v čase, kdy obvykle jezdíte. Nespoléhejte se na google mapy, že cesta trvá 20 minut. Může to být v reálu i trojnásobek. Pokud je vedle pozemku hlučný provoz, nemůžeme čekat, že kvůli nám budou potichu. Poblíž kravína musíme počítat s mouchami a smradem, u cihlelny s prachem, u rybníka s komáry, u potoka s povodní, u silnice s provozem kamionů. Vždy pečlivě zvažte, co je ještě

únosné a co už ne. Pozemků je hodně a najít ten správný je mnohdy během na dlouhou trať.

2) Územní plán Územní plán by měl dovolovat takovou stavbu, jakou na pozemku chceme mít. Někdy lze územní plán změnit, někdy ale ne. Navíc taková změna může trvat roky. Chcete-li bydlet bez obav, územní plán včetně regulativů si prověřte. (více o ÚP https://www.primapozemky.cz/post/jak-pozn%C3%A1m-mo%C5%BEn%C3%A9-vyu%C5%BEit%C3%AD-pozemku). Nezapomeňte i na výhled budoucího uspořádání krajiny. Aby Vám pozemek nechtěly státní složky vyvlastnit a na Vašem pozemku s domem a bazénem postavit třeba přivaděč k dálnici.

3) Zátěže a právní vady pozemku

Ani zde se nevyplácí dělat kompromisy. Pokud je přes pozemek veden vodovod, dráty vysokého napětí apod., zcela jistě budou mít svá ochranná pásma, ve kterých nebude umožněno stavět. Nespoléhal bych se na to, že existují místa, kde VVN (velmi vysoké napětí) vede tři metry od rodinného domu přes zahradu. Většinou se tak stalo důsledkem lobby a porušení zákonů. Nehledě na zdravotní rizika. Víte například, že v Česku jsou jedny z nejnižších vzdáleností ochranných pásem od drátů vysokého napětí? Na některé sítě existují aplikace na internetu, jiné je třeba zjišťovat na obci, či stavebních úřadech. Pozor tedy, aby Vám z toho rozlehle vyhlížejícího pozemku nakonec nezbyl pozemek dobrý tak na trávu pro králíky.

4) Přístup

Že k pozemku vede reálná cesta ještě nemusí být zárukou bezproblémového bydlení. Pokud k pozemku vede obecní veřejná komunikace po obecním pozemku, je to v pořádku. I když máme zkušenosti i s případy, kdy obec prodala obecní pozemek sloužící jako přístup k jiným nemovitostem. Pro Váš 100% klid si lze vyžádat potvrzení, že cesta je veřejně přístupná. Pak by mohla patřit i jinému vlastníkovi. Obecní veřejná komunikace na obecním pozemku je jistotou. Vlastnictví pozemku ostatními státními složkami ale bezpečné už tak být nemusí. ÚZSVM, SPÚ, LESY ČR a další mohou se svým majetkem disponovat a tedy ho i prodat třetím osobám a vy můžete být bez přstupu. Ač tyto složky deklarují zákonné právo přístupu, nemusí to tak vždy být. Zde může být řešením odkup cesty nebo zřízení služebnosti (práva chůze a jízdy přes pozemek).

Další kritéria, jako například dopravní dostupnost, sousedé, kvalita půdy, spodní vody, radon, původní využití pozemku, sklonitost, sluneční svit a dostupnost sítí jsou již věci řešitelné. Někdy to bude stát více peněz, jindy více práce nebo netradiční pohled na věc. Ale řešit to lze. To už ponecháme na Vašem zvážení. Pokud si nebudete něčím jisti, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám s řešením pomůžeme.


11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page